Nasza Działalność
Celem działalności Domu jest zaspokojenie potrzeb bytowych, społecznych, zdrowotnych i religijnych mieszkanek w sposób i w stopniu umożliwiającym im na godne życie zbliżone do warunków domowych. Zakres i poziom świadczonych usług jest dostosowany do zindywidualizowanych potrzeb i możliwości psychofizycznych mieszkanek.
Celowi temu służą:
- zajęcia terapeutyczne prowadzone w pracowniach: tkackiej, rzemiosł różnych, plastycznej, kulinarnej,
- zajęcia rehabilitacyjne,
- zajęcia wokalno-muzyczne,
- wystawy prac osób niepełnosprawnych,
- zajęcia na basenie w Wadowicach,
- hipoterapia,
- zajęcia sportowe i udział mieszkanek w Olimpiadach Specjalnych o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim jak również międzynarodowym,
- obcowanie z przyrodą w parku znajdującym się w otoczeniu Domu,
- turnusy rehabilitacyjno-wypoczynkowe,
- wycieczki krajoznawcze i historyczne,
- integracja ze środowiskiem lokalnym.
Zaspokajanie potrzeb bytowych mieszkanek:
Dom zapewnia miejsce do zamieszkania – pokój wyposażony w meble, sprzęty, pościel i bieliznę pościelową. Pokoje są od 1 do 4 osobowych (w przypadku osób leżących). Pokoje jednoosobowe mają powierzchnię nie mniejszą niż 9m2, natomiast w pokojach wieloosobowych przypada na mieszkankę minimum 6m2. Każdy pokój wyposażony jest w łóżka, szafy, szafki nocne, stolik i krzesła dla każdej mieszkanki. Budynki i ich otoczenie pozbawione są barier architektonicznych. Zabudowania są wielokondygnacyjne. Z racji tego są w nich zainstalowane dźwigi osobowe dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Budynki wyposażone są w system przywozowo – alarmowy i system alarmowo – przeciwpożarowy. Oprócz pokoi mieszkalnych w Domu znajdują się takie pomieszczenia jak pokoje dziennego pobytu, w których mieszkanki spędzają czas wolny, jadalnia, kuchenka pomocnicza, gabinet medycznym pomieszczenia terapeutyczne, sala rehabilitacyjna, pokój gościnny, palarnia, pralnia i suszarnia, kaplica, a także inne pomieszczenia techniczne, które służą do zaspokojenia potrzeb sanitarnych mieszkanek.






Świadczenie usług opiekuńczych
Placówka umożliwia mieszkankom korzystanie ze świadczeń zdrowotnych i pokrywa opłaty ryczałtowe i częściową odpłatność za świadczenia medyczne. Wszystkie mieszkanki objęte są całodobową opieką pielęgniarską i podstawową opieką lekarza rodzinnego. W razie potrzeby mieszkanki objęte są opieką w poradniach specjalistycznych. DPS świadczy podstawowe usługi zgodnie z obowiązującym standardem w zakresie udzielenia niezbędnej pomocy w załatwianiu spraw osobistych oraz potrzeb opiekuńczych zapewniając mieszkankom udzielanie pomocy w podstawowych czynnościach życiowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej.
Świadczenie usług wspomagających
Dom Pomocy Społecznej w Izdebniku organizuje i umożliwia mieszkankom uczestniczenie w terapii zajęciowej. Zajęcia prowadzone są według planów indywidualnych i grupowych przez dwie terapeutki i odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 700 do 1500. Uczestnictwo w zajęciach jest dobrowolne. Terapia przez twórczość ułatwia mieszkankom otwarcie na świat rzeczywisty, wyrażenie siebie, komunikowanie się z otoczeniem, co daje poczucie spełnienia, zaspakaja ich wielką potrzebę bycia zauważonym i przynosi satysfakcję. Dzięki tej działalności mieszkanki doskonalą zdolności poznawcze, a w tym spostrzegawczość, wyobraźnię i pamięć wzrokową. Wpływa też na rozwój zainteresowań. Poprzez aktywność plastyczną mieszkanki mają możliwość rozładowania napięć, odblokowują emocje. Celem tych zajęć jest również sprawienie radości, satysfakcji osobie w nich uczestniczącej. U osób biorących udział w zajęciach terapeutycznych można zaobserwować poprawę sprawności manualnej, rozwój wrażliwości a także rozwój koordynacji wzrokowo – słuchowo – ruchowej. Stały plan zajęć, dnia i tygodnia pozytywnie wpływa na kształtowanie samodyscypliny i systematyczności podopiecznych. Mieszkanki w zależności od zainteresowań mają możliwość korzystania z zajęć dodatkowych, takich jak hipoterapia, basen, udział w zespole wokalno – instrumentalnym „Znaki Zodiaku”, a także w sekcji Olimpiad Specjalnych „Iskierka”. Do dyspozycji mają również dobrze wyposażoną salę rehabilitacyjną, w której odbywają się zajęcia indywidualne prowadzone przez rehabilitanta. Zadaniem rehabilitanta jest usprawnianie fizyczne osób niepełnosprawnych. Program rehabilitacji układa sam rehabilitant na podstawie zleceń lekarskich. Dla osób z dysfunkcją narządów ruchowych prowadzona jest rehabilitacja indywidualna na przyrządach i z wykorzystaniem solluksów, a także hydromasaż. Pod nadzorem rehabilitanta prowadzone są również zajęcia gimnastyczne, które odbywają się każdego dnia rano.



Rehabilitant czuwa także nad sekcją Olimpiad Specjalnych „Iskierka”. Mieszkanki mają okazję uprawiania takich dyscyplin jak pływanie, jazda konna i lekkoatletyka. Zawodniczki mogą brać udział w zawodach o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim jak również międzynarodowym w różnych dyscyplinach sportowych. Zawody te stanowią motywację do dalszej ciężkiej pracy, przełamywania własnych słabości i lęku umożliwiając pokazania własnych możliwości. Jest to również okazja do integracji społecznej.



Kolejną okazją do integracji stwarza organizowanie przez Dom Pomocy Społecznej w Izdebniku corocznie cyklu imprez.



Kolejną okazją do integracji stwarzaną przez Dom Pomocy Społecznej w Izdebniku jest organizowanie turnusów rehabilitacyjno-wypoczynkowych oraz wycieczek . Mieszkanki uczestniczą w licznych imprezach kulturalnych, oświatowych i rozrywkowych. min w Jarosławcu, Wysowa Zdrój, wycieczce do Włoch, Ukrainy, Chorwacji, Rumunii .Wycieczki do Częstochowy, Kalisza, Ludźmierza, Zakopanego, również w pielgrzymce do Rynicy, do Budapesztu i Zakola Dunaju. Wyjazd mieszkanek na Słowację, podziwianie Tatr Słowackich, pobyt w Orawskim Podzamku, Szczyrbskim Plesie, Tatrzańskiej Łomnicy. Były także uczestniczkami turnusu rehabilitacyjnego w Sarbinowie. Ogromną wartość terapeutyczną w stosunku do osób z niepełnosprawnością intelektualną niesie ze sobą muzyka. Dlatego też w 1999 r. w Domu założono zespół wokalno – instrumentalny „Znaki Zodiaku”, a uczestnictwo w nim jest całkowicie dobrowolne. Prowadzącą zespół jest jedna z opiekunek, która jest odpowiedzialna za przygotowanie mieszkanek do występu, jak również opracowanie programu. Nad aranżacją muzyczną czuwa organista, który współpracuje z zespołem podczas prób, a potem występów. Swoją ciężką pracę mieszkanki mają okazję zaprezentować biorąc udział w licznych przeglądach i festiwalach.










Ogromną wartość terapeutyczną w stosunku do osób z niepełnosprawnością intelektualną niesie ze sobą muzyka. Dlatego też w 1999 r. w Domu założono zespół wokalno – instrumentalny „Znaki Zodiaku”, a uczestnictwo w nim jest całkowicie dobrowolne. Prowadzącą zespół jest jedna z opiekunek, która jest odpowiedzialna za przygotowanie mieszkanek do występu, jak również opracowanie programu. Nad aranżacją muzyczną czuwa organista, który współpracuje z zespołem podczas prób, a potem występów. Swoją ciężką pracę mieszkanki mają okazję zaprezentować biorąc udział w licznych przeglądach i festiwalach.









Dom zapewnia również mieszkankom zaspokojenie potrzeb religijnych poprzez kontakt z kapłanem i udział w praktykach religijnych zgodnie z wyznaniem. Aktualnie wszystkie podopieczne są wyznania Rzymsko – Katolickiego. Na terenie placówki znajduje się kaplica, w której odbywają się Msze św. W domu organizowane są także święta. Co roku bardzo dużą uwagę przykłada się do przygotowania się mieszkanek i przeżywania Świąt Wielkanocnych. Mieszkanki DPS mają możliwość przygotowania się do przeżywania tychże najważniejszych Świąt w Religii Rzymsko-Katolickiej poprzez udział w „Misterium Męki Pańskiej”. W kaplicy Domu organizowana jest również Msza św. Popielcowa, a także Msza z kazaniem rekolekcyjnym. Co roku mieszkanki DPS wyjeżdżają z palmami przygotowanymi na terapii do kościoła „Franciszkanów” w Krakowie, gdzie biorą udział w poświęceniu i konkursie palm. W Wielką Sobotę w kaplicy Domu odbywa się święcenie pokarmów, natomiast w Wielką Niedzielę mieszkanki spożywają tradycyjne śniadanie wielkanocne. Natomiast z okazji Świąt Bożego Narodzenia organizowana jest uroczysta Wigilia.






Kolejnym celem Domu jest zapewnienie warunków do rozwoju samorządności mieszkanek. Na terenie Domu działa Rada Społeczności Mieszkanek, w skład której wchodzi pięć mieszkanek. Opiekunem Rady jest psycholog. Rada spotyka się raz w miesiącu na zebraniach społeczności z psychologiem i kierownikiem działu opiekuńczo – terapeutycznego. Jej funkcjonowanie służy rozwiązywaniu różnych, codziennych spraw. Na zebraniach członkowie zgłaszają między innymi: propozycje nowych form terapii, urozmaicenia jadłospisu, zakupu różnego rodzaju sprzętu poprawiającego ich codzienne funkcjonowanie itp. Planowane są zabawy wyjazdy i okolicznościowe imprezy.