• Contrast
    • Layout
    • Font

Nasza Działalność

Celem działalności Domu jest zaspokojenie potrzeb bytowych, społecznych, zdrowotnych i religijnych mieszkanek w sposób i w stopniu umożliwiającym im na godne życie zbliżone do warunków domowych. Zakres i poziom świadczonych usług jest dostosowany do zindywidualizowanych potrzeb i możliwości psychofizycznych mieszkanek.

Celowi temu służą:

  • zajęcia terapeutyczne prowadzone w pracowniach: tkackiej, rzemiosł różnych, plastycznej, kulinarnej,
  • zajęcia rehabilitacyjne,
  • zajęcia wokalno-muzyczne,
  • wystawy prac osób niepełnosprawnych,
  • zajęcia na basenie w Wadowicach,
  • hipoterapia,
  • zajęcia sportowe i udział mieszkanek w Olimpiadach Specjalnych o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim jak również międzynarodowym,
  • obcowanie z przyrodą w parku znajdującym się w otoczeniu Domu,
  • turnusy rehabilitacyjno-wypoczynkowe,
  • wycieczki krajoznawcze i historyczne,
  • integracja ze środowiskiem lokalnym.

Zaspokajanie potrzeb bytowych mieszkanek:

Dom zapewnia miejsce do zamieszkania – pokój wyposażony w meble, sprzęty, pościel i bieliznę pościelową. Pokoje są od 1 do 4 osobowych (w przypadku osób leżących). Pokoje jednoosobowe mają powierzchnię nie mniejszą niż 9m2, natomiast w pokojach wieloosobowych przypada na mieszkankę minimum 6m2. Każdy pokój wyposażony jest w łóżka, szafy, szafki nocne, stolik i krzesła dla każdej mieszkanki. Budynki i ich otoczenie pozbawione są barier architektonicznych. Zabudowania są wielokondygnacyjne. Z racji tego są w nich zainstalowane dźwigi osobowe dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Budynki wyposażone są w system przywozowo – alarmowy i system alarmowo – przeciwpożarowy. Oprócz pokoi mieszkalnych w Domu znajdują się takie pomieszczenia jak pokoje dziennego pobytu, w których mieszkanki spędzają czas wolny, jadalnia, kuchenka pomocnicza, gabinet medycznym pomieszczenia terapeutyczne, sala rehabilitacyjna, pokój gościnny, palarnia, pralnia i suszarnia, kaplica, a także inne pomieszczenia techniczne, które służą do zaspokojenia potrzeb sanitarnych mieszkanek.

Obrazek - Jadalnia w DPS Izdebnik
Obrazek - Pomieszczenia w DPS Izdebnik
Obrazek - Gabinet pielęgniarek w DPS Izdebnik
Obrazek - Łazienka w DPS Izdebnik
Obrazek - Toaleta w DPS Izdebnik
Obrazek - Winda w DPS Izdebnik

Świadczenie usług opiekuńczych

Placówka umożliwia mieszkankom korzystanie ze świadczeń zdrowotnych i pokrywa opłaty ryczałtowe i częściową odpłatność za świadczenia medyczne. Wszystkie mieszkanki objęte są całodobową opieką pielęgniarską i podstawową opieką lekarza rodzinnego. W razie potrzeby mieszkanki objęte są opieką w poradniach specjalistycznych. DPS świadczy podstawowe usługi zgodnie z obowiązującym standardem w zakresie udzielenia niezbędnej pomocy w załatwianiu spraw osobistych oraz potrzeb opiekuńczych zapewniając mieszkankom udzielanie pomocy w podstawowych czynnościach życiowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej.

Świadczenie usług wspomagających

Dom Pomocy Społecznej w Izdebniku organizuje i umożliwia mieszkankom uczestniczenie w terapii zajęciowej. Zajęcia prowadzone są według planów indywidualnych i grupowych przez dwie terapeutki i odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 700 do 1500. Uczestnictwo w zajęciach jest dobrowolne. Terapia przez twórczość ułatwia mieszkankom otwarcie na świat rzeczywisty, wyrażenie siebie, komunikowanie się z otoczeniem, co daje poczucie spełnienia, zaspakaja ich wielką potrzebę bycia zauważonym i przynosi satysfakcję. Dzięki tej działalności mieszkanki doskonalą zdolności poznawcze, a w tym spostrzegawczość, wyobraźnię i pamięć wzrokową. Wpływa też na rozwój zainteresowań. Poprzez aktywność plastyczną mieszkanki mają możliwość rozładowania napięć, odblokowują emocje. Celem tych zajęć jest również sprawienie radości, satysfakcji osobie w nich uczestniczącej. U osób biorących udział w zajęciach terapeutycznych można zaobserwować poprawę sprawności manualnej, rozwój wrażliwości a także rozwój koordynacji wzrokowo – słuchowo – ruchowej. Stały plan zajęć, dnia i tygodnia pozytywnie wpływa na kształtowanie samodyscypliny i systematyczności podopiecznych. Mieszkanki w zależności od zainteresowań mają możliwość korzystania z zajęć dodatkowych, takich jak hipoterapia, basen, udział w zespole wokalno – instrumentalnym „Znaki Zodiaku”, a także w sekcji Olimpiad Specjalnych „Iskierka”. Do dyspozycji mają również dobrze wyposażoną salę rehabilitacyjną, w której odbywają się zajęcia indywidualne prowadzone przez rehabilitanta. Zadaniem rehabilitanta jest usprawnianie fizyczne osób niepełnosprawnych. Program rehabilitacji układa sam rehabilitant na podstawie zleceń lekarskich. Dla osób z dysfunkcją narządów ruchowych prowadzona jest rehabilitacja indywidualna na przyrządach i z wykorzystaniem solluksów, a także hydromasaż. Pod nadzorem rehabilitanta prowadzone są również zajęcia gimnastyczne, które odbywają się każdego dnia rano.

Rehabilitacja mieszkanek w DPS w Izdebniku
Ćwiczenia mieszkanek na siłowni w DPS w Izdebniku
Rehabilitacja indywidualna w DPS w Izdebniku

Rehabilitant czuwa także nad sekcją Olimpiad Specjalnych „Iskierka”. Mieszkanki mają okazję uprawiania takich dyscyplin jak pływanie, jazda konna i lekkoatletyka. Zawodniczki mogą brać udział w zawodach o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim jak również międzynarodowym w różnych dyscyplinach sportowych. Zawody te stanowią motywację do dalszej ciężkiej pracy, przełamywania własnych słabości i lęku umożliwiając pokazania własnych możliwości. Jest to również okazja do integracji społecznej.

Mieszkanki na Decathlonie w Chorwacji w 2013 roku
Kręgle - Bowling Skoczów 2014
Mieszkanki na meetingu pływackim w Tarnowie w 2014 roku

Kolejną okazją do integracji stwarza organizowanie przez Dom Pomocy Społecznej w Izdebniku corocznie cyklu imprez.

Jazda na koniu
Jazda na koniu mieszkanek w DPS w Izdebniku
Dzień Sportu 2014 w DPS w Izdebniku

Kolejną okazją do integracji stwarzaną przez Dom Pomocy Społecznej w Izdebniku jest organizowanie turnusów rehabilitacyjno-wypoczynkowych oraz wycieczek . Mieszkanki uczestniczą w licznych imprezach kulturalnych, oświatowych i rozrywkowych. min w Jarosławcu, Wysowa Zdrój, wycieczce do Włoch, Ukrainy, Chorwacji, Rumunii .Wycieczki do Częstochowy, Kalisza, Ludźmierza, Zakopanego, również w pielgrzymce do Rynicy, do Budapesztu i Zakola Dunaju. Wyjazd mieszkanek na Słowację, podziwianie Tatr Słowackich, pobyt w Orawskim Podzamku, Szczyrbskim Plesie, Tatrzańskiej Łomnicy. Były także uczestniczkami turnusu rehabilitacyjnego w Sarbinowie. Ogromną wartość terapeutyczną w stosunku do osób z niepełnosprawnością intelektualną niesie ze sobą muzyka. Dlatego też w 1999 r. w Domu założono zespół wokalno – instrumentalny „Znaki Zodiaku”, a uczestnictwo w nim jest całkowicie dobrowolne. Prowadzącą zespół jest jedna z opiekunek, która jest odpowiedzialna za przygotowanie mieszkanek do występu, jak również opracowanie programu. Nad aranżacją muzyczną czuwa organista, który współpracuje z zespołem podczas prób, a potem występów. Swoją ciężką pracę mieszkanki mają okazję zaprezentować biorąc udział w licznych przeglądach i festiwalach.

Wycieczka wypoczynkowo - rekreacyjna mieszkanek DPS w Izdebniku do ZOO
Wycieczka wypoczynkowo - rekreacyjna mieszkanek DPS w Izdebniku do Budapesztu
Wycieczka wypoczynkowo - rekreacyjna mieszkanek DPS w Izdebniku na Chorwacje
Wycieczka wypoczynkowo - rekreacyjna mieszkanek DPS w Izdebniku do Pragi - Most Karola
Wycieczka wypoczynkowo - rekreacyjna mieszkanek DPS w Izdebniku w polskie góry
Wycieczka wypoczynkowo - rekreacyjna mieszkanek DPS w Izdebniku nad polskie morze
Wycieczka wypoczynkowo - rekreacyjna mieszkanek DPS w Izdebniku nad polskie morze - port
Wycieczka wypoczynkowo - rekreacyjna mieszkanek DPS w Izdebniku do Krakowa - Smok Wawelski
Wycieczka wypoczynkowo - rekreacyjna mieszkanek DPS w Izdebniku do Zakrzowa
Wycieczka wypoczynkowo - rekreacyjna mieszkanek DPS w Izdebniku do Lichenia - Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Ogromną wartość terapeutyczną w stosunku do osób z niepełnosprawnością intelektualną niesie ze sobą muzyka. Dlatego też w 1999 r. w Domu założono zespół wokalno – instrumentalny „Znaki Zodiaku”, a uczestnictwo w nim jest całkowicie dobrowolne. Prowadzącą zespół jest jedna z opiekunek, która jest odpowiedzialna za przygotowanie mieszkanek do występu, jak również opracowanie programu. Nad aranżacją muzyczną czuwa organista, który współpracuje z zespołem podczas prób, a potem występów. Swoją ciężką pracę mieszkanki mają okazję zaprezentować biorąc udział w licznych przeglądach i festiwalach.

Zespół Znaki Zodiaku w DPS w Izdebniku
Gaudium 2010- przeglądy i festiwale
Podolany 2011- przeglądy i festiwale
Gaudium 2015- przeglądy i festiwale
Występy mieszkanek na Dzień Sportu 2014
Podolany 2010- przeglądy i festiwale
Podolany 2014- przeglądy i festiwale
Przegląd w Wadowicach
Kolęda 2012 w DPS Izdebnik

Dom zapewnia również mieszkankom zaspokojenie potrzeb religijnych poprzez kontakt z kapłanem i udział w praktykach religijnych zgodnie z wyznaniem. Aktualnie wszystkie podopieczne są wyznania Rzymsko – Katolickiego. Na terenie placówki znajduje się kaplica, w której odbywają się Msze św. W domu organizowane są także święta. Co roku bardzo dużą uwagę przykłada się do przygotowania się mieszkanek i przeżywania Świąt Wielkanocnych. Mieszkanki DPS mają możliwość przygotowania się do przeżywania tychże najważniejszych Świąt w Religii Rzymsko-Katolickiej poprzez udział w „Misterium Męki Pańskiej”. W kaplicy Domu organizowana jest również Msza św. Popielcowa, a także Msza z kazaniem rekolekcyjnym. Co roku mieszkanki DPS wyjeżdżają z palmami przygotowanymi na terapii do kościoła „Franciszkanów” w Krakowie, gdzie biorą udział w poświęceniu i konkursie palm. W Wielką Sobotę w kaplicy Domu odbywa się święcenie pokarmów, natomiast w Wielką Niedzielę mieszkanki spożywają tradycyjne śniadanie wielkanocne. Natomiast z okazji Świąt Bożego Narodzenia organizowana jest uroczysta Wigilia.

Msza Popielcowa w DPS  w Izdebniku
Niedziela Palmowa 2015
Święcenie pokarmów 2015 w DPS
Wigilia 2012
Wigilia 2015
Wigilia 2015

Kolejnym celem Domu jest zapewnienie warunków do rozwoju samorządności mieszkanek. Na terenie Domu działa Rada Społeczności Mieszkanek, w skład której wchodzi pięć mieszkanek. Opiekunem Rady jest psycholog. Rada spotyka się raz w miesiącu na zebraniach społeczności z psychologiem i kierownikiem działu opiekuńczo – terapeutycznego. Jej funkcjonowanie służy rozwiązywaniu różnych, codziennych spraw. Na zebraniach członkowie zgłaszają między innymi: propozycje nowych form terapii, urozmaicenia jadłospisu, zakupu różnego rodzaju sprzętu poprawiającego ich codzienne funkcjonowanie itp. Planowane są zabawy wyjazdy i okolicznościowe imprezy.

KONTAKT

Godziny otwarcia administracji:
Pn – Pt: 07.00 – 15.00

E-mail:
dps@dpsizdebnik.com.pl

Telefon:
(33) 876 32 22

(33) 876 32 29


Adres:
ul. Dworska 150, 34-144 Izdebnik

Najczęściej zadawane pytania

Procedura przyjęcia do DPS w Izdebniku opisana została na stronie „Przyjęcia do DPS”.
Skierowanie do DPS przysługuje osobie, która z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności wymaga całodobowej opieki, której nie można zapewnić w formie usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania.
Ustawa o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r. oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 sierpnia 2012r.